top of page
two businessmen having a meeting in the park _edited.jpg

TEZ KOÇU İLE ÇALIŞMAK SİZE NE KAZANDIRIR?  

Yüksek lisans ve doktora tezi, kapsamlı bir akademik çalışmayı bireysel olarak yürütebilme becerisini edindiğiniz bir araştırma ve yazma sürecidir. Ne var ki bu süreçte ciddi sorunlarla karşılaşabilir, hatta zaman zaman bu işin üstesinden gelemeyeceğiniz kaygısına kapılabilirsiniz.

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri genellikle hayatın akışındaki sorumluluklar veya beklenmedik sorunlar nedeniyle etkin zaman yönetimi yapmakta zorluklarla karşılaşırlar. Belki siz de tez sürecinizi yönetmekte zorlanıyor ve çalışmalarınızı sürekli erteliyorsunuz. Bir tez koçu ile yapacağınız düzenli görüşmeler, sorumluluk duygunuzu ve çalışma verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.    

Başarılı bir akademik araştırmanın temelinde doğru planlanmış ve uygulanmış bir araştırma yöntemi mevcuttur. Oysa henüz Araştırma Yöntemleri konusunda yeterli bilgi ve beceri kazanma imkânını bulamamış olabilirsiniz ve bu da hem yöntem seçimi ve uygulaması hem de tezin planlaması açısından kendinizi bir belirsizlik içinde bulmanıza sebep olabilir. Tez koçu, iyi bir tez yazmak için ihtiyaç duyduğunuz araştırma ve yazma becerilerini edinmeniz ve uygulayabilmeniz doğrultusunda size rehberlik yapacaktır.

Akademik araştırma ve yazmanın önemli bir boyutu birikimine güvendiğimiz kişilerle fikir alış-verişi yapmaktır. Oysa bazen tez danışmanınız çok yoğun olduğu için ya da sağlıklı bir iletişim kuramadığınız için bu süreçte yalnız kaldığınızı hissedebilirsiniz. Tez koçu hiçbir zaman bir tez danışmanı yerine geçmeyecektir; ancak, tıkandığınız, anlayamadığınız ya da sadece fikir-alışverişi yapmak istediğiniz noktada size destek olacaktır.

Özetle, tez yazarken karşılaştığınız içsel ve dışsal engelleri daha kolay aşmak ve iyi bir tez yazmak için gerekli olan araştırma ve yazma becerilerini kısa zamanda kazanmak için bir tez koçundan destek ve rehberlik alabilirsiniz.  

bottom of page